the burlesque institute

The Burlesque Institute je škola burlesky, kterou Linde založila v roce 2021. Od té doby si jejími kurzy a workshopy prošly desítky burleskychtivých studentek a studentů, kteří objevili jak kouzlo svůdného pohybu, tak radost ze svého těla. Postupně se okolo Institutu vybudovala velmi přátelská a podporující komunita, zároveň se vyprofilovali první performeři, kteří se neohroženě vrhli na svou vlastní profesní dráhu.

co vše nabízí The Burlesque Institute?

  • Kurz Burlesque 101 pro začínající showgirls a navazující Fatal Burlesque pro pokročilejší showgirls
  • Burlesque Bootcamp; intenzivní několikadenní burleskní pobyt v překrásném penzionu a wellness
  • Workshopy, soukromé lekce a rozlučky se svobodou
  • Studentské show How about some burlesque? a Burlesque Battle
0
Tolik z vás už si prošlo kurzy či workshopy
0
Tolik let je mezi nejmladší a nejstarší studentkou
0
The Burlesque Institute oslavil už své druhé narozeniny

FAQ

Jaká je věková hranice pro kurz a jak moc se u ní odhaluje?
Říká se, že burleska přenesla striptease ze zapadlých koutů na prkna těch nejopulentnějších divadel. I my se budeme na kurzu učit delikátnímu umění odhalování, věková hranice je tedy 18 let minimálně a horní věkový limit neexistuje (nejstarší účastnice kurzu je ve věku 70+). Během kurzu postupně odhalujeme ruce, nožky a až ke konci sundaváme i podprsenku, samozřejmě „oblečené“ do pasties, tedy malých „krytek“ na ňadra. Nikdy nedochází k plné nahotě!

Co když nemám na burlesku vhodnou postavu?
Burleska je jednou z nejzajímavějších forem umění, protože nabízí obrovskou škálu typů, tvarů a velikostí postav. Nezáleží na vaší výšce, váze, věku či případném omezení pohybu.

Musím umět tančit?
Burleska není taneční umění; může a nemusí tanec zahrnovat jako jednu z forem sebevyjádření. Nemusíte mít vůbec žádnou taneční průpravu. Mimochodem, nejslavnější burleska všech dob, legendární Gypsy Rose Lee, o sobě bezelstně prohlašovala, že neumí ani tančit, ani zpívat. V čem tedy bylo její kouzlo? Přijala se taková, jaká byla a naučila se potřebnému sebevědomí (a pracovala na sobě opravdu pilně).

Kde mám sehnat potřebné propriety, nic takové nemám?
Kde sehnat rukavičky, punčošky nebo župánky se dozvíte ode mě v úvodním e-mailu. Pokud chcete něco extra a na zakázku, dám vám potřebné kontakty.

O burlesce nevím zhola nic, je to problém?
Tady si můžete přečíst stručný článek o burlesce, ale opravdu není potřeba před kurzem nic studovat. Kurz Burlesque 101 je sestavený tak, abyste se v průběhu naučili/y nejen klasické burleskní pohyby, ale také jak a kdy burleska vznikla, co je jejím posláním a v čem je absolutně výjimečná a liší se od ostatních performativních umění.

Mohou na kurzy i muži/trans/non-binary?
Ano! Mým průkopníkem byl Pedro, který navštěvoval kurz společně s dámami a momentálně startuje svou kariéru performera, teď už prošli mými kurzy 3 muži a jedna non-binary bytost.  Jen je potřeba počítat s tím, že učím velmi „ženský“ styl pohybu; něco lze samozřejmě trochu přizpůsobit, ale ukázat jemnou ručku a do podpatků budete muset tak či tak :)

v čem vám pomůže burleska?

“Potřebuju naučit, jak být sexy, a necítit se při tom trapně!”

… napsala mi jedna slečna, když jsem polemizovala ve velké dívčí skupině, že bych udělala svůj první větší kurz  burlesky. A myslím, že to shrnula perfektně. Ženy jsou neustále někým hodnocené, kritizované, nebo shazované. Přitom dáváme spoustu energie do svých vztahů, rodiny, dětí, či práce, jsme vážně superhrdinky. Ale občas zapomínáme na sebe… Zanedbáváme jak svoji skořápku, tak svoji duši, svoje sny. Necítíme se ve svém těle nejlépe, bojujeme s vnitřními démony. A přitom si chceme život užít skutečně naplno!

Burleska za vás nevyřeší běžné denní problémy, ale dá vám prostor se vydýchat, zaměřit se na sebe a objevit v sobě schopnosti, talent, sílu a vášeň, o kterých ani nemusíte tušit, že se tam schovávají. Je to zábava a třpyt a je to taky cesta do vašeho nitra. Odhalení vaší něžnosti, dravosti, elegance. Glamouru, který má v sobě každá žena, a o to jsem hluboce přesvědčená.

Burlesce se věnuji už devátým rokem, před tím to byly roky focení, tančení, zpěvu. Samozřejmě, že jsem si dlouho hledala svoji cestu, vystoupení před živým publikem – i kdyby mělo jít jen o vašeho partnera – je skutečně zkouška odvahy. Nebude to trapné? Nebudou se nudit? Jsem v tom dost dobrá? Neměla bych počkat, až…? Proč si to vůbec dělám?

Naučila jsem se pár důležitých věcí:

Za prvé: když budete s jakoukoliv změnou ve svém životě neustále čekat, až… (začnu cvičit, koupím si nové šaty, budu mít víc času, děti vyrostou…), tak se nikdy nedočkáte. Občas je potřeba do něčeho skočit po hlavě. Důležité je, že to zkusíte.

Za druhé: Nic není tak horké. Nejvíc se hodnotíme a kontrolujeme my samy. Všechny naše nedokonalosti, chyby a vady, nebo alespoň co my si myslíme, že jsou nedokonalosti, chyby a vady, naše okolí nevnímá tak moc, jako my.

Za třetí: Neochuzujme se o zážitky! Můžeme prožít spoustu fantastických věcí, ale od kolika nás brzdí strach? A o to přece v životě jde – zážitky, spojené s vaší láskou, partnerem, přáteli, pocity štěstí, spokojeností sam s sebou či úspěchem.

A za čtvrté: Burleska vás posune z komfortní zóny, ale vrátí vám to stokrát. Najdete v sobě odvahu, začnete se učit věci a objevíte talenty, které by vás ani nenapadlo hledat, prožijete neuvěřitelné situace, potkáte zajímavé lidi… A hlavně se začnete mít ráda! To dokáže změnit každý aspekt vašeho života. Proto chci, aby se o burlesce vědělo co nejvíce, aby ji vyzkoušely všechny dámy, které by v ní mohly najít spoustu přínosu, ať už nakonec skončí na prknech jeviště nebo si budou burlesku hýčkat ve svém soukromí.

Takže jestli se necítíte ve svém těle dobře, jestli vám chybí v životě vášeň, kreativita, péče nebo chcete znovuobjevit radost z pohybu, burleska může být tou správnou cestou pro vás.

Vaše Linde